Znate li koliko hljeba bacate u smeće? Mi znamo! Previše. Uzmite u obzir da je bačeni hljeb ujedno i bačeni novac. Sljedeći savjeti pomoći će vam da doskočite ovoj lošoj navici.
Zamrznite ga
Hljeb u zamrzivaču možete držati i do tri mjeseca. Nakon što ga izvadite, premažite ga s malo vode ili ulja i zagrijte u rerni, klasičnoj ili mikrovalnoj. Korica će biti hrskava, a iznutra će biti topao i mekan.
Ovo je idealno rješenje kad vam treba hljeb, a obližnja pekara je zatvorena.
Spremite musaku
Stari hljeb idealan je dodatak musakama s mesom, gljivama i povrćem. Izrežite hljeb na šnite ili kockice, prelijte ga velikom čašom mlijeka i po njemu rasporedite tikvice, sir, gljive, patlidžane, povrće ili meso. Prelijte preljevom od mlijeka, jaja i začina i pecite u rerni oko pola sata.
Dodajte ga u supu
Francuzi su od ovog dodatka napravili specijalitet. Nasjeckajte stari hljeb na kockice, osušite ih i dodajte u supu umjesto tjestenine, pišu brzirecepti.
Napravite krušne mrvice (prezle)
Domaće krušne mrvice zdravije su i jeftinije od kupovnih. Stari hljeb zapecite u rerni dok se potpuno ne stvrdne i zatim ga izmrvite rukom, štapnim mikserom ili u blenderu.
Ispecite bruskete
Za ovo jelo stari hljeb je bolji izbor nego svježi jer bolje za sebe veže ostale sastojke. Natopite ga maslinovim uljem i pospite željenim začinima. Zapecite ga u rerni i nakon toga na njega stavite isjeckani paradajz, pršut, sir, salatu ili neki ukusan namaz.