Prethodnih godina, djeca su ove programe provodila u hotelskim kompleksima, gdje im se pružalo sve samo ne “škola u prirodi”. Animatori, maskenbali, sale s igricama, Play Station i fliperi, sve je to bilo sastavni dio turističkih ponuda koje su koštale i po 300 KM za jedno dijete. Prirode je bilo najmanje. Ministarstvo za obrazovanje i nauku Kantona Sarajevo pokušava staviti tačku na ovakvu praksu i iz zaborava izvlači objekt koji je izgrađen u tu svrhu, područnu školu u Šabićima na Bjelašnici.
U razgovoru za Radiosarajevo.ba ministar Elvir Kazazović kaže:
– Već odavno postoji inicijativa da se “škola u prirodi” prvenstveno realizira u prirodnom ambijentu. Prije svega, insistiramo da se to realizira u Kantonu Sarajevo, jer mi imamo prostor koji je namijenjen za to. To je objekt u Šabićima na Bjelašnici, koji pripada Osnovnoj školi Zaim Kolar. Nedavno je direktor te škole upoznao sve ostale direktore s načinom djelovanja ovog objekta. Mi planiramo da sve osnovne škole realiziraju svoju školu u prirodi u tom objektu, prije svega da im omogućimo da sa što manje sredstava dobiju što bolje uvjete, kaže ministar Kazazović.
– Želimo napraviti jedan kontinuitet, da se programi odvijaju tokom cijele godine. Neke će škole ići u jesen, neke zimi, a neke u proljeće. Razmišljali smo da je najbolje da se taj program zaista odvija u prirodi i u užem zavičaju, kako bi se djeca u nižem školskom uzrastu upoznali s područjem na kojem žive, naglasio je ministar.
– Do sada je praksa bila da direktori biraju gdje će se ići, i tu su se nerijetko, podmirivali neki lični interesi. Već sada su direktori pokazali interes da ovo uspije. Na sličan način, želimo napraviti i promjenu u ekskurzijama, koje bi se, za učenike osnovnih škola, ipak trebale odvijati unutar BiH, rekao je ministar Kazazović u razgovoru za Radiosarajevo.ba.