1. Toranj za igru u Svarovski kristalnom svijetu u Torolu (Austrija). Projekat je djelo arhitektonskog studija Snøhetta. Toranj ima četiri nivoa, i visok je oko 15 metara.
2. Wibit Sports GmbH je njemačka kompanija specijalizovana za vodene sportove, a proizvodi i novatorska igrališta na vodi. Ovo je projektovao arhitekta Robert Cirjak a nalazi se na Bolu na Braču u Hrvatskoj. Ima ljuljaške, tobogane i penjalice i jedno je od čak 60 igrališta na vodi koje je ova kompanija dizajnirala u Hrvatskoj.
3. Arhitektonski studio “Tecuka” osmislio je ovo mrežasto igralište koje je “isheklala” umjetnica Tošiko Horijuči Makadam.
4. Umjetnik Tom Oternes iz Bruklina stvorio je njujorško igralište “Srebrni tornjevi”, sa 27 bajkovitih bronzanih skulptura među kojima se ističe 10 metara dugački limenko sa nogama – toboganima.
5. Arhitekta Rafael Rivera, umjetnik Manolo Martin i dizajner Jozep Vinsent Sento napravili su u Valensiji u Španiji Guliverov park, nadahnut romanom “Guliverova putovanja” Džonatana Svifta.
6.Već postojeće igralište u danskom glavnom gradu Kopenhagenu, arhitekte iz studija MLRP pretvorile su u daleko uzbudljivije mjesto dodajući mu iskrivljena ogledala.
7. U Limi, glavnom gradu Perua, arhitektonska zadruga Basurama napravila je “Park ukletog voza”, koristeći napuštenu prugu i odbačeni građevinski materijal. Praktično cijelo igralište je napravljeno od recikliranih materijala.
8. Umjetnik poljskog porijekla iz Bruklina, Olek, napravio je ovog heklanog krokodila koji se nalazi u brazilskom Sao Paolu, na igralištu koje je projektovao brazilski arhitekta Marsija Marija Benevento.
9. Državni arboretum (bašta drveća) u australijskom gradu Kanberi je mesto gdje, između oko stotinjak šuma sa rijetkim vrstama drveća, obitava i jedno igralište inspirisano žirevima.
10. Gradski muzej Sent Luisa u državi Misuri je djelo vajara Boba Kasilija koje i dalje trpi dorade njegovih nasljednika. U okviru muzeja postoje fiskulturna džungla od dijelova starih aviona, dva desetospratna tobogana i mnoštvo manjih, kao i panoramski točak na krovu.
11. Danski studio MONSTRUM poznat je po svojim maštovotim igralištima. Jedno od najpoznatijih je ono u Stokholmu, sa šest metara visokim sovama i drugim drvenim figurama.
12. Dizajneri iz Monstruma sagradili su i ovo igralište “pijanih” kućica u Kopengahenu.
13. Još jedno djelo studija “Monstrum” je ogroman plavi kit u švedskom gradu Geteborgu. Djeca mogu da uđu u kitov stomak i spuštaju se niz njegova leđa kao niz tobogan.
14. Igralište tornjeva su dizajneri Monstruma napravili po ugledu na neke od najpoznatijih tornjeva Kopenhagena, u kome se ovaj dječiji raj i nalazi.
15. Ovo igralište zatvorenog tipa nalazi se u Danskom muzeju željeznice u gradu Odenzeu. Nadahnuto je glavnom željezničkom stanicom Odenzea iz 1069. godine, ima voz koji se kreće i kontrolnu sobu u kojoj djeca uče kako radi lokomotiva.
16. Gnijezda iz Vejla u Koloradu izgradila je radionica “Tres Birds” po ideji umjetnika. Usred staništa ptica, ovo igralište predstavlja drvena gnijezda povezana konopcima i mostićima.
17. Park u Sidneju (Australija) je djelo dizajnerskog studija JMD. Ovo ogromno igralište ima tunele, mrežu za penjanje, tobogane, bazenčiće za igru…
18. “Vrijeme za ljuljanje” je naziv interaktivnog igrališta postavljenog u privremenom parku u Bostonu. Dizajneri firme Höweler + Yoon zamisili su 20 osvjetljenih ljuljaški koje pri upotrebi mijenjaju boju iz bijele u ljubičastu.
19.Ove tri džinovske trambuline nalaze se u avanturističkom parku napravljenom u bivšim viktorijanskim rudnicima na sjeveru Velsa.