Prije 31 godinu, 9. novembra 1993. godine, u 10.55 sati granata ispaljena sa agresorskih položaja u Nadžarićima ubila je u improviziranoj školskoj učionici učiteljicu Fatimu Gunić i njene učenike Adisa Mujala, Vedada Mujkanovića i Feđu Salkića.
I ove godine su se porodice, rodbina i prijatelji ubijenih, uz brojne delegacije i učenike sarajevskih škola okupili kako bi odali počast ubijenim sugrađanima, te se još jednom podsjetili najtužnijeg perioda našeg grada, njegove četverogodišnje opsade koja je iza sebe ostavila više od 11.000 ubijenih, među kojima je više od 1.600 ubijene djece.
Cvijeće na spomen obilježje položila je delegacija KS koju su činili dopredsjedavajući Skupštine KS Vibor Handžić i ministar finansija KS Afan Kalamujić koji se prisutnim obratio prigodnim sjećanjem na ovaj tragičan događaj.
– Prije 31 godinu, baš u ovo vrijeme, s položaja tadašnje Vojske Republike Srpske je ispaljena granata koja je u improvizovanim prostorijama OŠ ‘Prvi maj’ u toku nastave prekinula živote učiteljice i tri učenika, te teže i lakše ranila još 23 učenika. Samo nekoliko minuta poslije, sa iste lokacije je ispaljena još jedna granata koja je ubila tri i ranila sedam građana ispred MZ ‘Jedinstvo’ na Trgu nezavisnosti. Svirepa ubistva i masakri građana širom Sarajeva i Bosne i Hercegovine, nisu bili slučajni i to treba uvijek ponavljati. Vojni komandanti i političke vođe tadašnje Vojske Republike Srpske su za svoje zločine osuđeni na najveće zatvorske kazne pred Međunarodnim sudom u Hagu. Podsjetimo da bi ubijeni Adis Mujalo i Vedad Mujkanović, tada učenici III razreda, danas imali 40 godina, a Feđa Salkić, tada učenik l razreda, danas bi imao 38 godina. Oni će, kao i sve žrtve agresije na naš grad i državu, ostati vječni spomen na najteži period Sarajeva, na herojsku borbu i otpor kako bi danas naša djeca bila slobodna, i sa tugom i ponosom se sjećala svojih nevino ubijenih vršnjaka, poručio je ministar Kalamujić.
Počast uz polaganje cvijeće danas su, pored porodica ubijenih, odale i delegacije Grada Sarajeva, Općine Novi Grad i Općinskog vijeća ove općine, Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995, Unije civilnih žrtava rada KS, Mreže za izgradnju mira, Savjeta MZ i građana B faze Alipašinog Polja. Cvijeće za poginule položili su i učenici OŠ “Fatima Gunić”, OŠ “Aleksa Šantić”, Srednje škole za okoliš i drvni dizajne, te učenici Maarif Schools of Sarajevo.
Učenici su, uz studente Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, izveli prigodan umjetnički program, u znak sjećanja na učiteljicu Fatimu Gunić i troje njenih učenika.