Kineska učenica proglašena “čudom čuda” je varala na prestižnom svjetskom takmičenju iz matematike

Organizatori matematičkog takmičenja u Kini su objavili da je 17-godišnja Jiang Ping, koja je proglašena genijem, varala na takmičenju. Ovom objavom je stavljena tačka na višemjesečne sumnje u izvanredne rezultate Jiang.


Student writing final exam in classroom.
Ilustracija: Školski.ba

Ova učenica modnog dizajna iz ruralnog dijela provincije Jiangsu je od juna ove godine u fokusu javnosti nakon što je zauzela 12. mjesto u kvalifikacijama na međunarodnom matematičkom takmičenju koje je organizirao kineski gigant u internetskoj trgovini Alibaba.

Kineski mediji su objavili da je bila prva finalistkinja od 2018., otkada se takmičenje organizira, iz jedne niže stručne škole. Većina od 800 finalista je bila s elitnih univerziteta. Rezultati Jiang su je preko noći učinili senzacijom. Mediji i na društvenim mrežama je nazvana “čudom čuda”.

Izvrsnost je nešto što se naglašava u kineskom obrazovnom sistemu. Mnogi su bili ohrabreni rezultatima Jiang, smatrajući da je to dokaz da učenici stručnih škola mogu biti izvrsni.

No, kako su sumnje u njen uspjeh rasle, organizatori takmičenja su prošle sedmice saopćili da je Jiang prekršila propise, i to tako što je dobila pomoć profesora koji je i sam bio učesnik takmičenja. Organizatori su konstatirali da je format takmičenja bio neadekvatan, da nadzor nije bio dovoljno strog te su uputili izvinjenje javnosti.

Uspon matematičke senzacije

Spomenuto matematičko takmičenje je otvoreno za učesnike iz cijelog svijeta, a organizator je Alibabin istraživački institut Damo Academy. Srednjoškolka Jiang je na ovogodišnjem takmičenju nadmašila studente nekih od najprestižnijih svjetskih univerziteta, među kojima su Univerzitet u Pekingu, Institut za tehnologiju u Massachussettsu (MIT) i Univerzitet u Oxfordu.

Kineski mediji su objavili da se odlučila školovati za modni dizajn zbog toga što to voli i što su tu školu pohađali njena sestra i prijatelji. Njeni rezultati na takmičenju su bili senzacija utoliko više zbog toga što je ih je postigla kao učenica škole čiji učenici nisu postizali takve rezultate. Intervjuirali su je mediji iz cijele zemlje.

– Učenje matematike je teško, ali svaki put kada riješim zadatke osjećam se prilično sretno. Bez obzira šta budućnost nosi, nastavit ću da učim, izjavila je za državni list People's Daily.

Njen profesor Wang Runqiu je također u fokusu javnosti. Slavljen je kao neko ko je primijetio i podstakao njenu strast prema matematici. Govoreći za medije, opisao ju je kao pažljivu učenicu koja je naučila naprednu matematiku. Ono što je na prvu djelovalo kao senzacija je podstaklo raspravu u tome da li kineski obrazovni sistem dovoljno podržava nadarene učenike.

Naime, obrazovni sistem ove države je fokusiran na one koji polažu Gaokao, ozloglašeni teški ispit koji se mora položiti pri upisu na fakultet. Učenici srednjih stručnih škola su se dugo suočavali s ograničenjima u polaganju Gaokaoa i pri upisu na fakultete. To je bio slučaj do 2022., kada im je omogućen alternativni prijemni ispit.

Državni medij Xinhua je ranije objavio da Jiangovi rezultati “nagovještavaju neugodnu istinu – čak i mladi talentirani poput Jiang se mogu lako sahraniti bez dobrog obrazovanja”.

Javnost podijeljena

Međutim, kako je rasla slava Jiang, rasle su i sumnje u njen uspjeh. Desetine drugih finalista su se u junu ove godine zajedničkim pismom obratile organizatoru takmičenja, zatraživši istragu o Jiang i javnu objavu njenog ispita. Tvrdili su da je napravila nekoliko očiglednih grešaka te da nije bila upoznata s matematičkim izrazima i simbolima.

Njena škola je potvrdila da joj je profesor Wang pomogao zbog čega je dobio upozorenje te mu je oduzeta nagrada za nastavnika godine. Javnost je podijeljena – jedni smatraju da je krivica isključivo na učenici Jiang dok drugi smatraju da je veća krivica na njenoj školi i profesoru, prenosi BBC koji je pokušao stupiti u kontakt s porodicom i školom učenice, ali bez uspjeha.